مهم‌ترین نکاتی که در هنگام خرید آب آشامیدنی باید به آن توجه کنید

مهم‌ترین نکاتی که در هنگام خرید آب آشامیدنی باید به آن توجه کنید

متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند در صورتی‌كه آب‌های بطری شده از منابع پایین دست تامین ‌شود (چشمه‌ها)، در معرض آلودگی با آفت‌كش‌ها هستند. بعضی از این آب‌ها ممكن است دارای سدیم، نیترات و نیتریت بیش از حد مجاز باشند كه لازم است برای انتخاب نوع آب معدنی عرضه شده، به لیست آنالیز مندرج در روی شیشه توجه شود به خصوص به تاریخ تولید و انقضای تاریخ مصرف باید دقت شود. یكی از موارد مهمی كه در مورد آب‌های بطری شده باید به آن توجه كرد نوع بسته‌بندی این نوع محصولات است. ممكن است در طول زمان و در صورت نگهداری آب‌های معدنی در معرض تابش آفتاب، قسمتی از تركیبات بطری‌ها وارد محتوای آن شود .

در هنگام خرید آب معدنی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

برای جلوگیری از ورود این مواد سرطان‌زا به محتوای بطری باید از قرار دادن آنها در معرض آفتاب شدید جلوگیری كنیم همچنین توجه به تاریخ تولید و انقضای این محصول مهم است. در خرید آب‌های بطری شده و بسته‌بندی به كدهای درج شده و توافق شده بین المللی بر طبق استاندارد در بطری توجه كنید و علامتی كه به شكل مثلث تشكیل شده از سه فلش خمیده درست شده و عددی در داخل آن موجود است كه هر عدد مختص تركیب شیمیایی یك نوع پلاستیك است.

کدهای روی بطری های آب نشان دهنده چیست؟

کد ۱

کد 1 تركیب پلی اتیلن ترفتالات است معمولا بطری نوشیدنی‌ها، بطری آب، بطری دهان شویه‌ها، ظرف كره بادام زمینی، ظرف سس‌ها، بطری آب میوه، بطری روغن‌های مایع از این پلاستیك ساخته می‌شوند. برخی از متخصصان معتقدند كه بسته به چگونگی استفاده و درجه حرارتی كه برای تهیه این نوع پلاستیك‌ها به كار می رود ممكن است در كار غدد درون ریز ایجاد اختلال كنند. پس برای اطمینان بیشتر، فقط یك بار از بطری‌های آب یا نوشیدنی استفاده كرده و از قرار دادن آن ها در فریزر و یا ریختن مایعات داغ درون آنها خودداری كنید.

كد ۲

كد 2 مربوط به تركیب پلی اتیلن سنگین است كه در ساخت بطری‌های مات شیر، آب میوه، روغن‌های خوراكی، شیشه پاك كن، مایع سفیدكننده، محلول‌های ضدعفونی كننده و شوینده، شامپو، روغن موتور، كیسه زباله یا خرید، و بسته‌بندی ماست و كره و … استفاده می‌شود و براساس تحقیقات انجام شده آن را تركیبی بی‌خطر می‌دانند.

كد ۳

کد 3 نشان‌دهنده تركیب پلی وینیل كلراید است كه در تهیه بطری‌های شیشه پاك كن، روغن‌های خوراكی ، محلول‌های ضدعفونی كننده و شوینده، شامپو و … استفاده می‌شود و به دلیل وجود كلرین خطرناك است باید از تماس مواد غذایی گرم با این نوع پلاستیك و یا سوزاندن آن جداً خودداری شود.

كد ۴

كد 4 نمایشگر پلی اتیلن سبک است كه در ساخت بطری‍‌هایی كه باید قابل فشرده شدن و انعطاف پذیر باشند، كیسه‌های نان، بسته‌بندی موادغذایی یخ زده،و … كاربرد دارند این تركیب بی‌خطر است.

كد ۵

كد 5 مربوط به پلی پروپیلن از آنها در ساخت بطری‌های حاوی محلول‌های غلیظ، ظرف ماست، بطری سس گوجه‌فرنگی، درب پلاستیكی بطری‌ها، نی نوشیدنی، و بطری شربت‌های دارویی استفاده می‌شود. این تركیب بی‌خطر است و اگر چنانچه در مجاورت مواد غذایی داغ قرار گیرند؛ خطری ایجاد نمی‌كند.

كد ۶

كد شماره 6 مربوط به پلی استایرن است كه در تهیه ظروف یكبار مصرف، شانه تخم مرغ، بسته‌بندی انواع گوشت، بطری‌های حاوی قرص‌ها و كپسول‌ها، استفاده می‌شود. توجه داشته باشید این تركیب خطرناك است و در مجاورت با غذای داغ آن را به شدت سمی می‌كند.

كد ۷

کد ۷ معرف پلاستیك تركیبی از انواع پلاستیك است كه در ساخت بطری‌های آب ١٠ و ٢٠ لیتری استفاده می‌شود و نتایج برخی از تحقیقات بیانگر احتمال خطرناك بودن این نوع پلاستیك برای سیستم هورمونی بدن است.

خرید آب معدنی سقا کوهستان بهترین هدیه برای سلامت خانواده

شرکت سقا کوهستان در حال حاضر توانایی ارسال مرغوب‌‌ترین آب‌معدنی ۱۹.۵ لیتری به نمایندگی‌های سراسر کشور را دارد. جهت ثبت سفارش بطری‌های آب‌معدنی ۱۹.۵ لیتری در تمامی هفت روز هفته امکان‌پذیر می‌باشد.

شرکت سقا کوهستان  برای مشتریان عزیز امکان ارسال رایگان به درب منزل شما بدون هیچ هزینه‌ای را دنظر گرفته است.

جهت ثبت سفارش می توانید با شماره تلفن ۳۷۰۲۵ تماس حاصل فرمایید.