تاثیرات نوشیدن آب در لاغری و تناسب اندام:

تاثیرات نوشیدن آب در لاغری و تناسب اندام:

مقدار توصیه شده مصرف آب برای خانم ها حدود ۲٫۵ و برای آقایان حدود ۳٫۵ لیتر در روز است.

البته این مقدار علاوه بر آب شامل دیگر نوشیدنی ها و غذاهایی که سرشار از آب هستند نیز می شود. اگر بحث تنها نوشیدن آب باشد توصیه می شود در روز بیش از ۸ لیوان مصرف نکنید. با این حال چنین توصیه ای کلی است و نیاز واقعی بدن به مایعات تحت تاثیر رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی، شرایط بدنی و آب و هوا است.

برای مثال: اگر ورزش کنید، این مقدار بالا می رود .یا اگر در شرایط آب و هوایی بسیار گرم قرار داشته باشید، نیازتان به آب بیشتر می شود.

قبل، بعد و در طول ورزش نیز به آب نیاز دارید. ورزش خود از موارد کلیدی برای کاهش وزن است که بدون مصرف آب نمی توانید درست انجامش دهید. برای نوشیدن آب منتظر تشنگی نمانید. در واقع احساس تشنگی نشانه ای است که می گوید همین حالا هم بدنتان کم آب شده است. باید در طول روز و به فواصل مشخص آب بنوشید.

پس با توجه به موارد گفته شده نوشیدن آب از این شش راه به کاهش وزنتان کمک می کند:

 ۱- آب ضد اشتهای طبیعی است که سبب احساس سیری می شود.

۲- آب کالری سوزی را افزایش می دهد.

 ۳- آب به حذف زباله های بدن کمک می کند.

 ۴- نوشیدن آب به کاهش کالری های دریافتی بدن کمک می کند.

 ۵- آب برای سوزاندن چربی ضروری است.

 ۶- نوشیدن آب به بهتر ورزش کردنتان کمک می کند.

آیا نوشیدن آب قبل از وعده ها به کاهش وزن کمک می کند؟

پژوهش ها نشان دادند نوشیدن حدود ۵۰۰ میلی لیتر ( نیم لیتر ) آب ۳۰ دقیقه قبل از وعده غذایی می تواند به افراد بالغ چاق در کاهش وزن کمک کند.

محققان دانشگاه بیرمنگام می گویند این پژوهشی کوچک بود که برای اثباتش باید آزمایش های جامع تری گرفته شود. تیم بررسی ۸۴ فرد بالغ و چاق را از طریق پزشک هایشان استخدام کرد. هر کدام از این افراد مشاوره ای در زمینه کنترل وزن دریافت کرد که سبک زندگی اش، انتخاب های غذایی اش، و مقدار فعالیت بدنی که داشت را تغییر می داد.

پژوهشگران به صورت اتفاقی شرکت کنندگان را به دو گروه تقسیم کردند، آنها از یک گروه که شامل ۴۱ داوطلب می شد خواستند نیم ساعت قبل از وعده غذایی ۵۰۰ میلی لیتر آب بنوشند، نوشیدنی های گازدار و دارای قند مجاز نبود. از ۴۳ داوطلب دیگر خواسته شد تنها قبل از غذا خوردن تصور کنند که سیر هستند. بعد از ۱۲ هفته زیر نظر قرار دادن این دو گروه، و مشاوره تلفنی دو هفته ای، گروهی که قبل از وعده ها آب می نوشیدند، حدود ۱٫۲۵۰ کیلوگرم بیشتر از گروهی که قبل از وعده ی غذایی تصور می کردند سیر هستند وزن کم کردند. افرادی که قبل از هر سه وعده غذایی خود را با آب پر می کردند در کل ۴٫۳۰۰ کیلوگرم وزن کم کردند.

 دکتر هلن پارتی یکی از پژوهشگران می گوید: زیبایی این یافته در سادگی آن است. تنها نوشیدن آب سه مرتبه در روز و قبل از وعده های غذایی کمک می کند وزن کم کنید.  این کار وقتی با توصیه هایی در مورد افزایش فعالیت بدنی و انتخاب درست غذایی ترکیب شود می تواند به فرد کمک کند به صورت سالم و کنترل شده سریعتر وزن کم کند و چیزی است که زندگی پر مشغله مردم نیز نمی تواند مانعش شود چون نوشیدن مقداری آب نیازی به وقت گذاشتن ندارد. محققان حالا می خواهند این آزمایش را به صورت گسترده تر انجام دهند.